“Wahva hoovi” õunapuud hakkasid lastekaitsepäeval rõõmsalt sumisema

1. juuni on lastekaitsepäev. “Lapsed on elu õied”, on keegi arukas inimene öelnud ja sellele mõttele saan omalt poolt kindlasti alla kirjutada.
Tõin meie mesilased Lääne-Virumaalt Ebaverest Muhe Mesi OÜ-st Tallinnasse oma auto pagasiruumis. See oli igati tore sõit, kuid kohale jõudes olid mesilinnud siiski pisut häiritud ning kui lennuava avasin, sain kohe “tänutäheks” kaks nõela.
Väljas oli tuuline ilm ja tibas vihma. Tirisin euroaolused ja tarud autost maha ning sättisin aia nurka puude alla. Juba üsna hilisel õhtutunnil üksinda aias tegutsedes meenus see jaanuarikuu lõpu laupäeva, mil ma parasjagu koroonat põdedes 40-kraadise palavikuga terve päeva “Wahva hoovi” porjekti kirjutasin. Neli kuud hiljem ongi see idee teoks saanud ja meie mesilased kohal, need paar nõelatorget olid juba eelarvesse sisse kirjutatud.
Koolituspäeval olid kohal meie mentorid Pille ja Urmas Keller ja meie uus mesinik Jaana Nõu, kellega koos tegime oma mesilasperede esimese läbivaatuse. Lisaks oli kohale tulnud huvilisi õpetajate ja lapsevanemate hulgast ning mujaltki.
Üheskoos vaatasime üle, kui palju on meie peredel hauet ja kas midagi on juba korjatud, kuidas mesilased käituvad, kas ema on aktiivne ja nähtaval jne.
Perede ülevaatus näitas, et meie Buckfasti tõugu mesilinnud on igati heas vormis, mõlema pere emad leidisme kenasti üles, peredes on hauet ja seega arengujõudu, korjega ei ole seni veel liiga hästi olnud, kuid ilmad lähevad järjest suvisemaks, seega on ka korjetingimused järjest paremad. Mesinike hinnang meie peredele oli positiivne – tugevad ja terved pered.
Vaatluse käigus tõstsime mesilinnud osaliselt transpordikorpustest meie oma tarudesse ümber. Erksavärvilised korpused paistavad juba kaugelt silma ja on kenad vaadata. Lisaks mesilasperede ülevaatusele kuulsime ka loengut suvistest vajalikest tegevustest mesilas ning paigaldasime kunstkärgi kärjeraamide sisse. Mesindamiseks vajalikud Farrar tüüpi raamid ja õiges mõõdus kärjelehed on tellitud Soomest, kuna mesindame ilma traadita raamidega. Kunstkärje paigaldamine sellistesse raamidesse on omaette osavust nõudev tegevus.
Koolituspäeva ettevalmistuses lõid kaasa erinevate klasside lapsed, kes aitasid puidutöö tundides minu ja õpetaja Olevi juhendamisel kärjeraame kokku lüüa ning kunstitundides tarukorpusi värvida. Mõnigi ütles, et see oli kõige ägedam puidutöö tunni tegevus sellel aastal. Mesilaste vastu tunnevad osad lapsed juba suurt huvi, tulevad ja küsivad, mis ja kuidas. See oligi projekti eesmärk: hoida ja tutvustada lastele seda nii vajalikku, kuid suures ohus olevat liiki, tänu kellele tuleb meie toidulauale iga kolmas toidusuutäis.
Täna käisin päeva jooksul mitu korda aias, et näha, kus ja kuidas meie mesilinnud toimetavad, küsisin ka laste ja õpetajate käest, kas nad õues mesilinde märkasid. Mõned märkasid, mõned veel mitte. Mina märkasin küll, kuidas nad usinasti õielt õiele lendasid. Seisatasin oma jalutuskäigul meie poolenisti viltu vajunud õunapuu all kui korraga sain aru, et minu ümber on laulev puu. Maani ulatuvad oksad, mis on üleni kaetud imekaunite õitega, olid täis mesilasi ning nende sumin kostus nagu ürgne ümin, nagu üks innustav ülemheli, mis annab lootust, et seda maailma lõppu annab ehk veel veidike edasi lükata, kui leiame uuesti tee selle juurde, mis on päris.
Suur tänu kõigile, kes on kaasa mõelnud ja tegutsenud!
Elagu mesilinnud ja elu õied!
“Wahva hoovi” toimkonna nimel
õpetaja Liivi
Järgmine “Wahva hoovi” koolitus toimub kolmapäeval, 8.06 kl 17.30, kui kuuleme Arvo Purga loengut biodünaamikast.
Koolitus on osalejatele tasuta.
Olete oodatud!
“Wahva hoovi” tegemisi ja koolitusi toetab Tallinna Keskkonna- ja Kultuuriamet.