Tuulemaa 12, Tallinn

601 6504

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Top
a
  /  Kogukond   /  Wahva hoovi laboris valmivad eeterlikud õlid

Wahva hoovi laboris valmivad eeterlikud õlid

Õpetaja Antoni töötoas õpetatati Wahva hoovi taimedest eeterlikku õli ekstraktima

Arvake ära, mida näete pildil!

Õige vastus on: ühte meie kooli kahest uuest ekstraktorist. Ekstraktori “kõhus” paistavad Wahva hoovi ravimtaimed, millest valmistatakse eeterlikku õli seepide, kreemide, huulevõide jm tegemiseks. 

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti keskkonnakoolituste projekti raames saab meie kooli loodusteaduste klassi laboratoorium juurde mitmeid toredaid töövahendeid, mis laiendavad oluliselt praktilisest ülesannetes aktiivselt osalemise võimalusi. 

Õpetaja Anton Leppiku valitud klaasist korpusega ekstraktorites toimub kogu ravimtaimedest eeterliku õli ekstraktimise protsess õpilaste silme all. 

Piparmündist, õunmündist, lavendlist, saialillest jt kooli õppeaia taimedest saadud õlist tehakse esimesed seebid juba järgmisel nädalal.

Anton õpetab ektraktorit kasutama

Laboritarkusi jagab õpetaja Anton mitmel koolituspäeval ka Tallinna linnaaianduse koolitussarjas osalejatele.

19. septembri eeterlike õlide ekstraktimise koolituse huvilisi kogunes nii palju, et ühe praktilise töötoa asemel tuli teha kaks. Kursuslased tegutsesid õhinaga, pildistasid, filmisid ning esitasid rohkelt asjalikke küsimusi. 

Õpetaja Anton: “Iga töötuba annab uusi teadmisi ja kogemusi. Sellel korral saime teada, miks müügil olevad eeterlikud õlid nii palju maksavad – taimedest õlide ekstraktimine on töömahukas ja aeganõudev.”

Anton julgustab kolleege loovusele ja ettevõtlikkusele – paremate võimaluste puudumisel saab pisut kogenum loodusteaduste õpetaja lihtsama ekstraktori ka ise valmis meisterdada. Kaks sellist aparaati töötasidki koolitustel tõrgeteta.

Ja veel üks väärt nõuanne: õppeaia taimede kõrval, millest õli väga visalt eraldub, soovitab Anton klassis eeterlikku õli ekstraktida tsitruste, näiteks sidruni koortest, et ka kärsitum õppur saaks praktilisest tööst rõõmu tunda.

Anton õpetab kursuslasi ekstraktorit kasutama
Foto: Marina Laidla

Järgmisel teisipäeval kogunevad linnaaednikud taas Tallinna Vabasse Waldorfkooli, seekord õpitakse seepi valmistama. 

Seebitegu ootab ees ka õpetajaid ja õpilasi. 11. novembril toimuval mardilaadal tasub Wahva hoovi müügiletil silma peal hoida.

Wahva hoovi initsiaator ja eestvedaja, keskkonnahoiu ja -hariduse entusiast Liivi Luhtaru-Paabo leiab, et ühe õhinapõhise õppeaia kohta, kus puuduvad palgaline mesinik, aednik ja aiandustunnid, oleme päris hästi hakkama saanud ning jõukohases tempos arenenud. 

Iga hooaeg on kaasa toonud mõne elevust tekitava muutuse. 

Kõige sagedamini on aias askeldamas näha vabatahtlikke aednikke – õpetaja Liivit Luhtaru-Paabot ja õpetaja Ingrid Metsa ning vabatahtlikku mesinikku Jaana Nõud. 

Kevad- ja sügistalgutel lööb kaasa suur hulk kogukonna rahvast – õpilased, vanemad, vanavanemad, õed-vennad ja õpetajad.
Järgmine võimalus Wahvat hoovi veel vahvamaks ja kaunimaks muuta on juba laupäeval, 7. oktoobril. Sügistalgutel korrastame taimekaste ja peenraid, korjame õunu ja teeme õunamahla jne.