Tuulemaa 12, Tallinn

601 6504

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Top
a

Wahva hoovi tegevused 2023

  /    /  Wahva hoovi tegevused 2023

Wahvast hoovist

“Wahva hoovi” logo autor on Gertrud Paide (6. kl 2021)

„Wahva hoovi“ programm sündis 2020. aasta sügisestel kogukonna mõttetalgutel, kus võtsime seltsi järgmise nelja aasta arengukava eesmärgiks laiendada praeguse koolihoovi kasutamise võimalusi õppetegevuste, sportlike vahetundide ja kogukonnategevuste arendamiseks.

Talgud on ikka olnud üks neist toredatest tegevustest, mis loovad waldorfkooli peredest ja sõpradest tugeva kogukonna. Igal sügisel ja kevadel sünnib ühistöös midagi, mis tekitab rõõmsat elevust ning annab uusi võimalusi midagi päriselt kogeda ja teada saada. Hoolihoovis ei jää need muutused tavaliselt kellelgi märkamata.

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalmeti linnaaianduse projektide toel on kogukonnaliikmed rajanud õuele ravimtaimede ja permapeenarde kastid, kompostikasti ning tunnetusraja. Toetus võimaldas täiendada aiatööristade parki ja soetada köögijäätmete kiirkompostri.

“Wahva hoovi” talgute vahvaid hetki püüdsid kaamerasilmaga kinni Andrei Reinoli ja Olev Ojapi

“Wahva hoovi” mesilased

Eelmisest kevadest alates tõusis linnaaianduse projekti tulemusena hoovis tegutsejate arv hüppeliselt: aianurka asusid elama mesilased. Mõned aastad tagasi välja öeldud meie oma mesilaste unistus saigi teoks – keskkonnaamet rahastas nii mesilaste kui ka algaja mesiniku töövahendite soetamist. Mesila tegemistes lõid kaasa õpilased, vanemad ja muudki linnamesinduse huvilised. Esimese aasta kohta saime korraliku saagi – 80 kilo mett. Lastekoori laululaagris ning laste- ja täiskasvanute töötubades vurritatud mee purgid on igas klassis ja õpetajate toas, mett on jätkunud kogukonna ühisteks pidupäevadeks ning koostööparneritele pisikesteks suveniirkingitusteks.

Mesilaste lastelastel

puudus igast jalast pastel.

Sellepärast rännuteega

said neil jalad kokku meega...

Eno Raud

“Wahva hoovi” mesila

2023 alustame “Wahva hoovi” meelte aia ja mesila saaduste tootearendusega

Sellel hooajal on tähelepanu keskmes „Wahva hoovi“ saaduste kasutamine ja tootearendus. Linnaaianduse toetus võimaldab täiendada mesindustarvikute varusid ning osta ravimtaimedest õli kättesaamiseks auruti-õliekstraktori.

Keskkonnaharidus

Koolihoovi arendamiseks vajalikku spetsialistide tuge oleme saanud Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti keskkonnahariduse fondi toel. Nii toimusid kõik eelmisel hooajal mesilas ettevõetavad tegevused esimesel korral mentorite Pille ja Urmas Kelleri juhendamisel avatud töötubadena, permapeenarde kastid täitusid Anna Maquet juhtnööride järgi jne.

Pille ja Urmas Kelleri tagasisidest: “Mesilaste eest hoolitsemise suurimad viljad elavad edasi Tallinna Vaba Waldorfkooli õpilaste silmis, mesilaste sumina kuulamisele ärganud kõrvades, vurri keerutavate käte rammus ja keelel kogetud mee imelises maitses. Mesilaste kaitse on meie tuleviku kaitse. Mesilaste eest hoolitsemine on üks väike, aga kindel võimalus tulla loodusele lähemale ja muuta maailma paremaks.”

Kevadiste koolituste fookus on elurikkusel

Loengud ja töötoad jätkuvad sellelgi hooajal.

  • Laupäeval. 6. mail kl 10.30 räägib Jaana Nõu mesilastele toidusalu rajamisest, toidusalu erinevatest rinnetest linnakeskkonnas. Teeme paiga vaatlust ja hindamist, istutame söödavaid kuslapuid ja kurdlehiseid kibuvitsu. 
    6. mail toimuvad ka kogukonna kevadtalgud. Lisaks toidusalu rajamisele on kavas ravimtaimede aia reorganiseerimine, vitstest peenrapiirde ja laste onni restaureerimine, tunnetusraja uue haru ehitamine ja vana “taskute” sisu uuendamine, kevadised aiatööd (peenarde korrastamine jm), tormiga murdunud teadetetahvli parandamine.
    Rohevahetusse toodavatele taimedele palume lisada sildi taime nimega.
    Talgutöödele registreerimise lingi leiate infokirjast.
    Täiendav teave: mariken.puks@waldorf.ee, tel 5655603
  • Neljapäeval, 18. mail kl 17-18.30 on teemaks kultuuride mitmekesisus. Rikas kooslus vähendab aia haavatavust. Räägime mitmekihilisusest aia kavandamisel ehk seltsilistaimede koostoime kasulikkusest, ’’kolmest õest’’ köögiviljaaias, kahjuritest ja kasuritest. Uurime, milliste taimedega meelitada enda aeda rohkem liblikaid ja mesilasi ning miks see üldse oluline on. Külvame mesikat ja keerispead.

„Wahva hoovi“ projekte veavad Liivi Luhtaru-Paabo ja Ingrid Mets, koolimesinikuna on abiks Jaana Nõu.

Kahel viimasel linnaaianduse kogemuspäeval on Liivi rääkinud meie „Wahva hoovi“  tegemistest ka linnaaianduse kogemuspäeval:

2021 „Kogukonna õppeaias keskkonna- ja kogukonnakultuuri kasvatamas“ (alates 10:40),

2022 „Ideest meeni“ (alates 12:30).

“Wahva hoovi” tegemisi toetab Tallinna Keskkonna- ja kommunaalamet.
2023. aastal saame linnaaianduse projekti raames 2997,48 eurot kooli- ja kogukonnaia arendamiseks ja 3997,00 eurot keskonnahariduse koolituste korraldamiseks.