Tuulemaa 12, Tallinn

601 6504

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Top
a
  /  Põhikool   /  Eesti waldorfkoolide olümpiamängud tõid Kernu 120 last 9st koolist

Eesti waldorfkoolide olümpiamängud tõid Kernu 120 last 9st koolist

Waldorfkooli õppekava kohaselt vaadeldakse 11-12aastast last tema arengus kui väikest vanaaja kreeklast – ta on liikuv, elurõõmus, harmooniline. Vana-Kreeka on V klassi läbiv teema, mida käsitletakse integreeritult ajaloo, eesti keele, muusika- ja kunstiõpetuse ning liikumistundides.

Waldorfkoolide olümpiamängud, kogu maailma waldorkoolide õppekavasse kuuluv kahepäevane kogemuslaager, aitab kinnistada Vana-Kreeka ajaloo kohta õpitut, panna ennast proovile vanadel olümpiaaladel, ületada iseenast, õppida koostööd ja leida uusi sõpru.

Seekordne, juba XX spordi- ja kultuuripidu toimus 9 kooli, 10 klassi ja 120 atleedi osalusel Kernu staadionil, võõrustajaks Keila Waldorfkool Läte. Olümpiamängude korraldustiim oli peakorraldaja Urmas Kelleri ja peakohtuniku (hellanodiku) Jaanus Grossi eestvedamisel kõik vajaliku varakult valmis seadnud. 
Osalejate saabudes kerkis staadionile tõeline olümpiaküla.

Telgid üles pandud ja ajastupäraselt riietunud, kreeka nimega silt rinda kinnitatud, jaguneti loosi järgi saadud linnadesse, seoti vööle oma linna värvi vöö ja kuulati, mida põnevat linnapead oma linna kohta räägivad. 

Ja juba kutsuski sarvehüüd olümpimängude avamisele, kuhu liiguti pidulikus rongkäigus muusikute, hellanodiku ja kohtunike järel. Avastseremoonial pidas peakohtunik kõne, vande andsid nii atleedid kui ka kohtunikud, olümpiatule süütas eelmise aasta olümpiavõitja.
Esimene ala – kilbijooks – liitis erinevate koolide lapsed oma linna eest võistlevaks võistkonnaks. Seejärel jaguneti võistlusaladele linnade parimaid atleete selgitama. Muusikud liikusid ühe ala juurest teise juurde ja innustasid sportlasi ajastukohaste kaunite helidega. 

Vaid käsikutega paigalt kaugushüppes saadi esimene individuaalne olümpiavõit esimese päeva tulemuste põhjal. Oma linna pikima hüppe tegi TVW tüdruk Isabel, Mihkel jäi oma linna parimast maha vaid poole sentimeetri jagu.

Kettaheite, odaviske ja maadluse parimad pääsesid laupäevasele finaalvõistlusele. Ketast heideti ja oda visati Vana-Kreeka kombel paigalt. Kõigil kolmel alal lunastas finaalipääsme ka meie kooli poiss Gregor, Helena pääses edasi kettaheites.

Kohtunikena andsid mängude õnnestumisse tõhusa panuse teiste seas ka Lätte kooli vilistlased, TVW praegused gümnasistid Karl Valter, Karl Aleksander ja Loretta ning nii Lätte kooli kui TVW vilistlane Eno ja TVW gümnasist Katariina.

Õhtuses kultuuriprogrammis kandsid klassid jahedaks muutunud ilma trotsides ette kooliaasta vältel õpitud Vana-Kreeka  autorite loomingut. Meie “viiendikud” esitasid oma klassiõpetaja Piret Indlo juhatusel flöödil muusikapala “Skolion” ja laulsid liikumise saatel.

Programmi juhtis meie kooli vilistlane, Lätte kooli särasilmne ja asjalik noor õpetaja Karl Juhan Käosaar.

Kreeka pidusöögiks oli kodudest kaasa pandud rohkelt hõrgutisi isetehtud kreeka pirukatest ja oliividest halvaa ning viinamarjadeni. Nagu ikka, sai õhtu lõpetuseks kreeka tantse tantsida.

Teisel võistluspäeval peeti põnevad finaalid. Gregor tegi kettaheiteringis pikkuselt neljanda heite ja pääses maadluses teise vooru.

Vaatemängulises ja põnevas kaarikusõidus võisteldi taas võistkondlikult – iga linna kaarikut said vedada neli sportlaste paari, lisaks kiirusele tuli tähelepanelik ja täpne olla ka teatevahetuses. 

Kahepäevase mitmevõistluse lõpetas “maratonijooks”, mille pikkuseks oli seekord kaks kilomeetrit. Noored atleedid pingutasid ja andsid ka jooksurajal endast parima püstitatud eesmärgi saavutamiseks – kes läks olümpiavõitja tiitlit püüdma, kes kiiremate hulka jõudma, kes klassi või linna kõige paremat tulemust jahtima, kes kogu distantsi kõndimispausideta läbima.

Lõpustseremoonial autasustati olümpiavõitjaid, peeti kõnesid ja anti tõrvik olümpiatulega edasi Viljandi Vabale Waldorfkoolile, kes on järgmiste mängude korraldajad.

Rohkelt ilusaid elamusi ja mitmeid uusi sõpru saanud osalejad asusid koduteele.

Waldorfkoolide viiendate klasside olümpiamängud on tore traditsioon, mis annab väärtuslikke kogemusi ja liidab õpilasi, õpetajaid, lapsevanemaid ning korraldajaid. Silmnähtavalt nautisid olümpiamelu ning lisasid sellesse kaaluka panuse ka praegused gümnasistid ja vilistlased.
Sügav tänukummardus kõigile asjaosalistele!

Kohtumiseni järgmisel aastal Viljandis!

Vt ka ERR uudist “Eesti waldorfkoolide lapsed võtavad mõõtu kreekapärastel mängudel” 26.05.2023

https://menu.err.ee/1608990191/eesti-waldorfkoolide-lapsed-votavad-mootu-kreekaparastel-mangudel